Handbalistele Gloriei, de nerecunoscut!

• Măgura Cisnădie – SCM Gloria Buzău 24-17 (12-9)

Handbalistele Gloriei au arătat neașteptat de rău la primul meci disputat fără Dumitru Muși, antrenorul de care clubul s-a despărțit de comun acord exact înai­ntea meciului de la Cisnădie, care a încheiat etapa a 16-a a Ligii Naționale. Conduse de pe bancă, cu titlu inte­rimar, de cuplul Romeo Ilie – Bogdan Radu, buzoiencele au început partida extrem de modest, nereușind, în primele 10 minute, să perforeze decât de două ori poarta gazdelor!

Măgura s-a distanțat pas cu pas și s-a desprins constant pe tabelă, unde avansul a fost și de 6 goluri (11-5, minutul 15). Totuși, jucătoarele de la Cisnădie n-au mai păstrat același ni­vel ridicat și în continuare, poate mulțumindu-se și cu avantajul din acel moment, iar buzoiencele au dat semne de revenire, apropiindu-se, la pauză, la numai 3 goluri, 12-9. Nesiguranța și greșelile au reapărut însă în evoluția oaspetelor imediat după pauză, când startul de repriză secundă a fost parcă tras la indigo cu cel de după primul fluier. Cu veteranele Țiplea și Moldovan făcând legea pe teren, Măgura s-a desprins la 19-11 în minutul 45, a continuat apoi în același mod până la final, impunându-se, în cele din urmă, la pas: 24-17.

În urma acestei victorii, formația din Cisnădie a revenit pe podiumul Ligii Naționale, în timp ce Gloria se menține pe locul 9. Un reviriment este așteptat etapa viitoare, duminică, la Sala Sporturilor, cu prilejul vizitei celor de la CSU Cluj Napoca.

Marcatoare SCM Gloria: Ana Maria Simion – 4 goluri, Alina Ilie – 3 goluri, Alexandra Banciu, Dziyana Ilyina și Yulia Khavronina – câte 2 goluri, Cristina Nan, Alexandra Măr­ginean, Alexandra Sub­țirică și Marija Gedroit – câte 1 gol