• Ştiinţa Bacău – HC Buzău 29-24 (18-11)

Nici HC Buzău n-a fost echipa care să se poată opune marşului triumfal al Ştiinţei Bacău către Liga Naţională. Sâmbătă, în derby-ul etapei a 7-a din Divizia A, handbaliştii buzoieni au fost nevoiţi să se recunoască învinşi de cea mai bună echipă din serie, lidera cu punctaj maxim a clasamentului. Băcăuanii s-au instalat de la început la conducerea jocului şi aşa au ţinut-o până la final, cu momente în care au avut şi 7 goluri avantaj (9-2, minutul 14), 18-11 (la pauză), dar şi 10 goluri, diferenţa maximă înregistrată în minutul 42: 24-14! Din acel moment, antrenorul Bacăului, Gabriel Armanu, a decis să facă mai multe schimbări în echipă, buzoienii au profitat şi s-au apropiat la numai 3 goluri, 25-22, în minutul 51. Băcăuanii au ­ges­tionat apoi mai bine finalul şi au pus capăt partidei când tabela indica scorul de 29-24. Dacă Ştiinţa Bacău este greu de deturnat din drumul spre Liga Naţională, echipa buzoiană, acum pe locul 3, rămâne să se bată pentru celelalte două locuri de pe podium, care i-ar asigura, în final, prezenţa la turneul de baraj. Duminică, la Sala Sporturilor, în penultima etapă a turului, elevii lui Bogdan Constantin primesc vizita ultimei clasate, CSM Botoşani. În alte meciuri ale etapei a 7-a, CSU Târgovişte – CNOT Braşov 20-45, CS Medgidia – Atletico Alexandria 29-28 şi CSM Botoşani – Danubius Galaţi 13-33.