Handaliștii, un pas mare spre salvarea de la retrogradare

• HC Buzău – CSM Făgăraș 27-24 (13-16)

HC Buzău și-a păstrat procentajul de 100% al victoriilor pe teren propriu în play-out și după meciul de miercuri seară, de la Sala Sporturilor, din prima etapă a play-out-ului Ligii Na­ționale. Adversara, CSM Făgăraș, fusese o “bestia nera” pentru echipa buzoiană în acest sezon, reușind să o învingă de fiecare dată în cele trei partide de până acum, de două ori în sezonul regulat și o dată în turul play-outului. Acum, ambele aveau nevoie disperată de victorie, pentru a termina măcar pe locuri de baraj.

În startul partidei, cele două echipe și-au împărțit perioadele în care s-au aflat în avantaj, de partea gazdelor remarcați fiind Shaho Nosrati și Andrei Grasu, cu goluri succesive în prima parte. Totuși, spre finalul primei reprize, CSM Făgăraș a pus stăpânire pe joc și a încheiat în avantaj, 16-13. Buzoienii au avut însă o revenire puternică după pauză, au reușit să egaleze la 17, după care n-au mai cedat conducerea, iar avansul a început să se mărească.

Finalul a aparținut Bu­zăului, iar reușita lui Asoltanei din minutul 59 a stabilit pe tabelă scorul de 27-24. Un succes care le permite elevilor lui Eliodor Voica să continue cu șanse foarte mari lupta pentru salvarea de la retrogradare, obiectiv pentru care o nouă victorie, sâmbătă, de la ora 17,00, la Sala Sporturilor, în fața Universității Cluj, este obligatorie.

Marcatori HC Buzău: Shaho Nosrati – 8 goluri, Mihai Asoltanei – 6 goluri, Andrei Grasu – 6 goluri, Florin Chircă – 3 goluri, Liviu Mironescu – 2 goluri, Ibrahima Diaw – 2 goluri