Gloria şi Csikszereda şi-au împărţit câte un punct la startul returului

• Csikszereda Miercurea Ciuc – Gloria Buzău 1-1 (0-1)

Fără pauză între tur şi retur, Gloria a început partea a doua a campionatului cu o deplasare dificilă, la Miercurea Ciuc, pentru a o întâlni pe Csikszereda, formaţie neînvinsă până acum pe teren propriu.

Venită după două victorii la rând, cu Dunărea Călăraşi şi la Ploieşti, cu Petrolul, echipa buzoiană a început perfect meciul de la Miercurea Ciuc şi a deschis scorul încă din ­mi­nutul 12, după ce Valentin Munteanu a scăpat singur cu portarul Gyenge şi l-a învins cu un şut la colţul lung.

Tot Vali Munteanu putea înscrie încă în mintutul 7, dar portarul gazdelor a evitat încercarea atacantului Gloriei de a-l loba. Şi tot Munteanu a mai avut o ocazie mare în mintutul 38, dar de această dată a trimis cu capul pe lângă bara din dreapta. Gloria a intrat în avantaj la cabine, rezultat normal după ce a deţinut controlul în primele 45 de minute. Gazdele au început însă mai bine partea secundă şi, după doar 9 minute, Hadgyai l-a învins pe Stoian cu un şut la colţul lung, restabilind egalitatea. Gloria nu s-a împăcat cu remiza şi Bogdan  Chipriliu, în minutele 61 şi 65, a avut două şanse bune de a-şi readuce echipa în avantaj, ciucanii au avut şi ei un gol anulat pentru un  ofsaid la Csuros (minutul 70), în timp ce Gyenge a scos excelent lovitura liberă a lui Vali Alexandru, de lângă bară.

Tot atacantul Gloriei a mai avut o situaţie favorabilă în prelungiri (minutul 90+2), însă şi gazdele ar fi putut da lovitura prin Bara (minutul 90+4), când mingea şutată din 10 metri s-a dus milimetric pe lângă bara din dreapta. 1-1 scor final, un punct care nu mulţumeşte, dar nici nu le displace buzoienilor, care vor încheia sezonul competiţional sâmbătă, în Crâng, de la ora 11.00, când are loc meciul cu Ripensia Timişoara, din a doua etapă a returului.

SCM Gloria Buzău: R. Stoian – Gîţ, M. Ioniţă, Luptak, Balgiu – Bourceanu, Nedelea, Vîlsan (60 Tucaliuc) – Val. Munteanu (89 Catană), Val. Alexandru, Chipirliu (82 Pîrcălabu). Antrenor: Ilie Stan