Gloria revine, cu emoţii, pe podiumul Ligii Naţionale

• HCM Slobozia – SCM Gloria Buzău 23-24 (11-14)

A şaptea victorie pentru handbalistele Gloriei de la startul noului sezon al Ligii Naţionale, iar echipa buzoiană este din nou pe podium. Într-un meci disputat pe terenul nou-promovatei HCM Slobozia, elevele lui Ovidiu Mihăilă şi Romeo Ilie n-au fost scutite de emoţii, însă au avut în cele două extreme, Ana Maria Popa-Iuganu şi Ana Maria Simion, două jucătoare de excepţie, marcatoare a mai mult de jumătate din golurile echipei.

Gloria a intrat la pauză cu trei goluri avans (14-11), însă gazdele au revenit şi au egalat la 16 în minutul 37, preluând conducerea în mi­nutul 40, 18-17, după golul Andreei Ivan. De la 19-19 în minutul 50, buzoiencele au reuşit trei goluri consecutive, Slobozia s-a apropiat la 22-23 în minutul 57, însă golul înscris de Andreea Rotaru în ultimul minut a decis soarta partidei. Buzăul a acumulat 21 de puncte şi a urcat din nou pe locul al treilea, cu trei puncte în plus, dar şi cu un joc mai mult disputat decât ocupanta locului 4, CSM Bucureşti.

Cum partida din etapa următoare, de la Sala Sporturilor, împotriva campioanei SCM Rm. Vâlcea, a fost amânată pentru data de 4 ianuarie, Gloria va evolua în următoarea partidă, tot­odată şi ultima din acest an, miercuri, 13 noiembrie, în deplasare cu Dunărea Brăila.

Marcatoare SCM Gloria: Ana Maria Popa-Iuganu – 7 goluri, Ana Maria Simion – 6 goluri, Maria Gavrilă – 3 goluri, Raluca Petruş – 3 goluri, Oana Apetrei – 2 goluri, Andreea Rotaru – 2 goluri, Carmen Stoleru – 1 gol.