Gloria, la puterea a patra!

Gloria nu dă nicio șansă adversarelor în acest debut de campionat! Duminică după-amiază, la Tg. Mureș, acolo unde s-a jucat partida cu Universitatea Cluj, din etapa a 4-a, fotbaliștii buzoieni au bifat cea de-a patra victorie la rând și împart prima poziție a clasamentului, cu o altă nou promovată, Turris Tr. Măgurele.

Aparent, era conside­rată cea mai dificilă dintre întâlnirile de până acum, chiar dacă echipa clujeană venea după un început slab de sezon. Gloria a început mai bine partida, dar fazele create nu l-au pus în prea mare dificultate pe portarul clujenilor, Jose Costa. Și “Șepcile roșii” au fost periculoase în două rânduri, dar ocaziile lui Miranda și Gavra au rămas fără efect pe tabelă.

Gloria a simțit slăbiciunile din jocul clujenilor și, după un contraatac, Valentin Mun­teanu a fost faultat în careu de Berci, iar penalty-ul a fost transformat fără probleme de căpitanul Valentin Alexandru. 1-0 pentru Gloria, din minutul 39. Avantajul buzoienilor putea fi însă dublu, dacă, în prelungiri, același Alexandru n-ar fi ratat o mare ocazie. În partea secundă, se joacă mult pe contre. Veteranul Goga a avut șansa egalării, dar a șutat mult peste poartă dintr-o poziție ideală (minutul 61), iar Huiban, la o fază în care reușise să-l dribleze și pe Jose Costa, s-a dezechilibrat și a trimis pe lângă poarta goală (minutul 69).

Lovitura de grație pentru clujeni a venit în minutul 79, când Huiban a scăpat în careu cu Inacio, a fost faul­tat și tot el l-a învins fără pro­ble­me pe Jose Costa de la punctul cu var, 2-0 pentru Gloria! Până la finalul partidei nu se mai întâmplă nimic, iar buzoienii au plecat cu toate cele trei puncte de la Tg. Mureș, într-un început de campionat de vis, lideră a clasamentului cu punctaj maxim după primele 4 etape! Sâmbătă, de la ora 11,00, în următoarea rundă, Gloria primește vizita celor de la CS Mioveni.

SCM Gloria Buzău: Ba­la­uru – Gîț, M. Ioniță, Ghinga, Perju – Balgiu, Vîlsan – Tucaliuc (84 M. Constantinescu), Val. Munteanu (62 Luptak), Val. Alexandru (71 Pîrcălabu) – Huiban. Re­zer­ve neutilizate: R. Stoian – Konate, Andr. Enescu, Mihalache. Antre­nor: Ilie Stan