Gloria la putere și în Liga a 2-a

• Ripensia Timișoara – Gloria Buzău 1-2 (1-2)

Gloria rămâne în top, chiar dacă a trecut la un nivel superior. După ce a obținut o promovare la pas în Liga a 2-a, echipa buzoiană își continuă seria victoriilor și în eșalonul secund. După succesul din prima rundă, în Crâng, cu Csikszereda, Gloria a “rezolvat” și prima deplasare a sezonului și are punctaj maxim după două etape, la fel ca și Turris Turnu Măgurele.

Sâmbătă, la Timișoara, în fața Ripensiei, într-un meci în care elevii lui Ilie Stan n-ar fi spus nu nici unui rezultat de egalitate, a venit a doua victorie consecutivă a sezonului, 2-1. Învingători în prima etapă, surprinzător, la Pitești, cu FC Argeș, timișorenii au început mai bine partida de sâmbătă și, în minutul 11, Zaluschi a creat faza din care Călin Toma a înscris din mijlocul careului. Bucuria gazdelor a fost de scurtă durată, după două minute Gloria restabilind egalitatea, în urma unui contraatac fina­lizat de Valentin Alexandru. Au urmat momente bune de joc ale oaspeților, cu același Vali Alexandru și Tucaliuc ratând golul 2. Care avea să vină până la urmă cu 6 minute înainte de pauză, când tot Valentin Alexandru a transformat perfect o lovitură liberă din preajma careului.

În partea a doua, Ripensia a presat mai mult, dar ata­curile n-au fost concludente și nici periculoase. Gloria a știut să gestioneze foarte bine avantajul luat la pauză, iar finalul a răsplătit-o cu 3 puncte care duc echipa buzoiană pe locul 2, cel puțin până aseară, când s-a jucat ultimul meci al etapei, Petrolul – UTA. Elevii lui Ilie Stan vor putea fi urmăriți din nou în Crâng sâmbătă, de la ora 11,00, în meciul cu Sportul Snagov.

Gloria: Dr. Balauru – Gîț, M. Ioniță, Ghinga, Perju – Balgiu, Vîlsan, Tucaliuc (70 Godin), Val. Munteanu (77 Enescu) – Val. Alexandru, Huiban (90 Pîrcălabu). Rezerve neutilizate: Stoian, Konate, Camara, Cazan. Antrenor: Ilie Stan

Ce a declarat Ilie Stan după meci

La finalul meciului cu Ripensia, antrenorul Gloriei a declarat pentru presa locală că abordarea meciurilor nu îi este influențată de faptul că echipa sa nu are drept de promovare în prima ligă, fiind un club de drept public.

,,Pe mine nu mă interesează dacă promovăm sau nu. Eu vreau să-mi fac treaba ca un profesionist adevărat și încerc ca cei care se ocupă de această echipă să găsească o soluție. Și numai rezultatele îi vor forța să facă lucrul acesta”, a spus Ilie Stan.