Gloria, egala Petrolului într-un meci amical

Gloria a dat o replică extrem de solidă Petrolului Ploiești, sâmbătă, pe terenul din Strejnic, în cel mai puternic meci de verificare al iernii. Fotbaliștii buzoieni au ­re­mizat, scor 1-1, împotriva unei echipe ce are ca obiectiv promovarea în Liga I și care va relua campionatul la sfârșitul acestei săptămâni. La pauză, petroliștii au condus cu 1-0, după reușita lui Laurențiu Marinescu, din lovitură liberă, în minutul 20.

Gloria a restabilit egalitatea la 5 minute de la reluarea jocului, după ce Răzvan Catană a reluat în plasă în urma unui corner executat de Ciprian Petre, iar scorul avea să se păstreze neschimbat până la final. Sâmbătă, de la ora 13,00, la baza din Berceni, Gloria o va întâlni pe FCSB 2 în ultimul meci de verificare.

SCM Gloria: Gurău – Androne, Ceaușel, Danci, Dră­guț, Sana, Enescu, Catană, C. Petre, Asăvoaie, Chipirliu. Au mai intrat: Velisar, Cîmpeanu, Danciu, Moussa, Calu, Cazan, Oprea, Roman, Pușcă, Dincă, Mihalache. Antre­nor: George Timiș.

Tot sâmbătă, într-un alt meci amical, în deplasare, Metalul Buzău a cedat, scor 1-2, în fața Unirii Slobozia.