Gloria a părăsit Cupa României la futsal

• SCM Gloria Buzău – United Galați 1-4 (0-1)

SCM Gloria a ratat prezența în Final Fourul Cupei României la futsal. Echipa buzoiană n-a putut trece, la Sala Sporturilor, de una dintre cele mai bune echipe din țară, United Galați, ocupanta locului 3 în Liga 1.

Gălățenii s-au impus cu scorul de 4-1 și, deși problema învingătoarei nu s-a pus niciun moment, gazdele au reușit să dea o replică puternică, în special în prima repriză, fapt recunoscut și de antrenorul-jucător al celor de la United, Florin Ignat: “Nu a fost ușor! Am dat gol atunci când mai erau 8 secunde până la pauză”. Unicul gol al buzoienilor a fost marcat de Bălan, în timp ce pentru adversari au punctat Crăciun (2), Petrică și Cireș. După eliminarea din Cupa României, Gloria se va concentra asupra campionatului, acolo unde luni, într-un meci din etapa a 16-a, o va întâlni în deplasare pe FK Tg. Secuiesc.

Futsal, Cupa României, sferturi de finală:

Autobergamo Deva (L1) – Imperial WET Miercurea Ciuc (L1) 6-5 d.p.

Ceahlăul Piatra Neamț (L2) – CSM Tg. Mureș (L2) 3-9

SCM Gloria Buzău (L1) – United Galați (L1) 1-4

Dunărea Călărași (L1) – FK Od. Secuiesc (L1) 7-4

Autobergamo Deva, CSM Tg. Mureș, United Galați și Dunărea Călărași s-au calificat în Final Four-ul Cupei României.