Eșec la limită pentru handbaliști

• HC Buzău – CSM București 23-24 (15-14)

HC Buzău a fost la un pas de un prim rezultat mare în campionat, acum, cu doar cinci etape rămase de jucat din sezonul regulat. Într-un meci disputat marți seară, la Sala Sporturilor, echipa buzoiană s-a luptat de la egal la egal, ba chiar a dominat în multe rânduri una dintre favoritele la câștigarea campionatului, CSM București. Elevii lui Eliodor Voica  au făcut o primă repriză foarte bună, au avut în multe momente și 3 goluri avans – 8-5 (mi­nutul 17), 9-6 (minutul 18), 11-8 (minutul 23) și 15-12 cu un minut înainte de final-, dar oaspeții au marcat două goluri fulgerătoare în ultimele secvențe, iar HC Buzău a intrat la pauză cu un avantaj minim, 15-14.

În repriza secundă, bucureștenii au revenit și au luat conducerea cu 19-18 în minutul 40, dar apoi buzoienii au revenit în avantaj, 21-20, cu 10 minute înainte de final. Până la urmă, experiența superioară și valoarea unei echipe ce se luptă la titlu au făcut diferența, iar formația din Capitală s-a impus la limită, 24-23, și continuă cursa pentru supremația pe plan intern. HC Buzău a rămas pe deocamdată pe locul 10, până ce se va fi jucat, aseară, la Timișoara și CSM Făgă­raș.

Din etapa a 22-a a Ligii Naționale s-au mai disputat marți partidele Dobrogea Sud Constanța – Universitatea Cluj (36-24) și Minaur Baia Mare – CSM Bacău 31-28.

Marcatori HC Buzău: Liviu Mironescu – 6 goluri, Petru Stroe – 6 goluri, Marius Anton – 3 goluri, Răzvan Istrate, Andrei Grasu și Ibrahima Diaw – câte 2 goluri, Mihai Asoltanei și Florin Chircă – câte 1 gol.