• SCM Gloria Buzău – SCM Craiova 27-17 (12-9)

Handbalistele Gloriei au dat recital duminică seară, la Sala Sporturilor! În cel mai bun meci din campionat de până acum, elevele lui Dumitru Muşi şi Romeo Ilie au zdrobit echipa care, în primăvară, reuşea să câştige Cupa EHF, al doilea trofeu ca importanţă în handbalul European la ni­vel de club. E adevărat, şi la Buzău, formaţia craioveană şi-a prelungit forma slabă de la începutul sezonului, iar buzoiencele au profitat din plin.

Doar primul sfert de oră a fost mai echilibrat, după care echipa buzoiană s-a desprins, încheind prima repriză în avantaj de 3 goluri, 12-9. Furtuna s-a dezlănţuit însă după pauză, iar între minutele 35 şi 47 Gloria a reuşit să urce scorul la un neverosimil 22-13, diferenţă care s-a mărit chiar şi la 11 goluri, 26-15 (minutul 54) şi 26-17 (minutul 56). Cea mai bună jucătoare de pe teren a fost, indiscutabil, centrul din Belarus, Dziana Ilyna, cu ale sale aruncări care au destabilizat o echipă adversă şi aşa în suferinţă. Graţie victoriei ­ca­tegorice de duminică, Gloria a urcat până pe locul 6 şi aşteaptă acum cu mare încredere următorul joc, de la Baia Mare, programat joi, în etapa a 9-a.

Marcatoare SCM Gloria: Alina Ilie – 10 goluri, Dziana Ilyna – 7 goluri, Natalia Vinyukova – 5 goluri, Alexandra Subţirică – 2 goluri, Mădălina Predoi, Marija Gedroit şi Andreea Mărginean – câte un gol

SCM Gloria Buzău – SCM Craiova 27-17

*Partida CSM Roman – Dunărea Brăila nu a fost programată, după ce echipa din Roman şi-a anunţat retragerea din campionat