Campioana Buzăului, doar sparring-partner în returul barajului pentru Liga a 3-a

• Team Săgeata – CSU Galați 0-3 (0-0)

Fotbalul județean a ratat șansa de a-și trimite, pentru al treilea an la rând, campioana în Liga a 3-a. Team Săgeata n-a reușit să facă pasul cel mare, pier­zând categoric manșa retur a barajului împotriva campioanei Galațiului, Universitatea Dunărea de Jos. Chiar dacă rezultatul din meciul tur, de la Galați, 1-2, păstra echipa buzoiană cu șanse reale la promovare, sâmbătă, în returul de pe terenul comunal din Săgeata, gazdele n-au arătat mai deloc că își doresc cu adevărat accederea în cel de-al treilea eșalon fotbalistic.

Veteranii jucători ai formației din Săgeata au fost prezenți cât de cât în joc în prima repriză, când au și marcat un gol anulat pe motiv de ofsaid. După pauză, însă, pe teren n-a mai existat decât o singură echipă, cea oaspete. Gă­lățenii au deschis scorul prin Grigoraș, în minutul 54, au majorat diferența prin Frunză, zece minute mai târziu, pentru ca, în minutul 87 Grigoraș să reușească „dubla” și să consfințească o victorie și o promovare mai mult decât meritate pentru CSU Galați. Campioana rămâne, astfel, în Liga a 4-a, iar ediția viitoare a celui de-al treilea eșalon va începe doar cu Metalul ca unică reprezentantă a fotbalului buzoian.

,,Atât de aproape, dar totuși departe… Team Să­geata a vrut să promoveze. Cel puțin patronul, subsemnatul, antre­norul și 90% din jucă­tori. Cert este că nu am reușit pentru că am întâlnit un adversar mai puternic, mai motivat, mai organizat. Mulțumim tuturor celor care au fost alături de noi în acest sezon și mai ales la acest baraj. Eu, personal, sunt mulțumit de ceea ce am realizat și am făcut tot ce a depins de mine”, a fost mesajul postat pe Facebook de ­ma­nagerul formației din Săgeata, Vasile Bița.