Calificare dramatică în optimile Cupei României la handbal feminin

• CSM Slatina – SCM Buzău 32-33 (16-15, 28-28), după aruncările de departajare

Handbalistele Gloriei și-au revenit din șocul înfrângerii de la Cisnădie, din Liga Națională, și s-au revanșat în Cupa României, acolo unde, luni seară, în deplasare, au reușit să o depășească pe CSM Slatina și să se califice în optimile de finală ale competiției. Pentru departajare, însă, cele două echipe au avut nevoie de aruncări de la 7 metri. În timpul regulamentar, partida a stat aproape tot timpul sub semnul echilibrului,  cu cele două echipe succedându-se la conducere.

Gazdele au avut avantaj de un gol la pauză, 16-15, apoi s-au desprins la 22-16 în minutul 36, dar Buzăul a egalat la 23 în minutul 44 și a condus cu 28-26 în minutul 54. Chiar dacă a avut o perioadă de 10 minute fără gol marcat, Slatina a reușit să egaleze la 28, iar deznodământul partidei s-a decis la aruncările de departajare, acolo unde buzoiencele n-au ratat nimic, transformând prin Alina Ilie, Ana Maria Simion, Marija Gedroit, Diana Predoi și Roxana Tabarcea, în timp ce, de partea cealaltă, Clara Vădineanu a ratat a doua aruncare. SCM Gloria s-a alăturat, astfel, celorlalte 15 echipe care s-au calificat în optimile de finală: SCM Rm. Vâlcea, CSM București, Măgura Cisnădie, Gloria Bistrița, HC Zalău, Dunărea Brăila, U Cluj, CSM Galați, HCM Slobozia, Rapid București, Steaua București, Dinamo București, FC Argeș, CSM Tg. Mureș și CSU Vest Timișoara.

Marcatoare SCM Gloria: Marija Gedroit – 8 goluri, Alina Ilie – 7 goluri, Dziyana Ilyina – 6 goluri, Alexandra Subțirică, Diana Predoi, Cristina Nan și Yulia Khavronina – câte 2 goluri, Ana Maria Simion, Alexandra Banciu, Roxana Tabarcea și Andreea Mărginean – câte 1 gol.