Buzoianul Nicolae Soare și-a păstrat titlul național la semimaraton

Atletul buzoian Nicolae Soare, legitimat la CSM Bacău, a câștigat cursa seniorilor din cadrul Campionatelor Naționale de semimaraton, desfășurate la sfârșitul săptămânii trecute în Parcul Crâng. Soare a fost înregistrat cu timpul de 1 h 03 min 47 sec 43/100, urmat de Ștefan Iulius Gavril (CSM Cluj-Napoca), 1 h 07 min 39 sec 75/100, și de Marius Viorel Ionescu (CSM Ploiești, CSM Craiova), 1 h 07 min 51 sec 27/100. Nicolae Soare a devenit campion național în proba de semimaraton pentru a treia oară consecutiv.

„Nu am avut o strategie de cursă, cum nu am în general la concursurile la care particip. Eu iau de fiecare dată cursa pe cont propriu, nu stau la plasă. De fiecare dată aleg să mă poziționez de la început cât de bine știu că pot”, a declarat Soare la finalul cursei.

CSM Cluj-Napoca s-a impus în întrecerea pe echipe, urmată de CSM Craiova și CS Știința Bacău. Andreea Alina Pîșcu a câștigat întrecerea feminină, cu timpul de 1 h 16 min 14 sec 65/100, urmată de Paula Claudia Todoran (CSM Zalău), 1 h 16 min 54 sec 68/100, și de Monica Mădălina Florea (CS Municipal Sighișoara), 1 h 19 min 17 sec 86/100. CSM Craiova s-a impus la echipe, urmată de CSU Știința București și LPS Botoșani. La Naționalele de semimaraton de la Buzău au participat 94 de atleți, 40 la feminin și 54 la masculin, de la 34 de cluburi.