Buzăul s-a clasat pe locul III pe ţară în topul judeţelor cu cele mai multe medii de 10 la Evaluarea Naţională, 24, la egalitate cu Maramureş. Pe prima poziţie se află Bucureştiul cu 106 medii de 10, iar pe II, Iaşiul cu 37 de medii.

   La Buzău, cei mai mulţi absolvenţi de gimnaziu, care au fost punctaţi cu notă maximă la ambele probe ale examenului sunt elevi ai Colegiului „B. P. Hasdeu”, respectiv 9. Alte şcoli buzoiene cu mai multe medii de 10 sunt Şcoala nr.11 – 7 medii Liceul Pedagogic – 2 medii, Şcoala nr. 15 – 2 medii.

   De asemenea, anul acesta, dintre cei 3,076 de elevi prezenţi la Evaluarea Naţională, 523 au obţinut medii peste 9. Au mai fost înregistrate 36 de medii între 1 şi 1,99; 115 medii între 2 şi 2,99; 720 de medii între 1 şi 5.

   „Ne aşteptam la multe rezultate bune, ţinând cont că şi profesorii buzoieni care au evaluat lucrările din alte judeţe au dat multe note mari. Asta înseamnă că şi subiectele au fost accesibile”, a declarat inspectorul şcolar general al IŞJ Buzău, Florina Stoian.

   Media de admitere în liceu este media ponderată între media generală la Evaluarea Naţională (reprezentând 80%) şi media generală de absolvire a claselor din gimnaziu (reprezentând 20%).

   Cei 24 de buzoieni care au obţinut media 10 la Evaluarea Naţională sunt:

* George Adelin Aniţei (Şcoala „Sfântul Apostol Andrei”)

* Alexandra Ioana Apetri (Şcoala Căpitan Aviator „Mircea T. Bădulescu“)

* Alexandra Apostol (Şcoa­la nr. 11)

* Robert-Cosmin Băceanu (Colegiul „B. P. Hasdeu“)

* Ana Cristina Bălan (Şcoala nr. 11)

* Cezara Alina Ioana Cazan (Şcoala „George Emil Palade“)

* Ana Maria Ciauşu (Şcoala nr. 1 Rm. Sarat)

* Alexandra-Ilinca Domnescu (Colegiul „B. P. Hasdeu“)

* Teodor Petru Gavrilă (Liceul Pedagogic „Spiru Haret“)

* Florin Grigore (Şcoala nr. 11)

* Daria-Cristiana Lebădă (Colegiul „B. P. Hasdeu“)

* Ştefan-Andrei Mărunţiş (Colegiul „B. P. Hasdeu“)

* Andreea Muşat (Şcoala nr. 11)

* Liviu-Ştefan Neacşu-Miclea (Colegiul „B. P. Hasdeu“)

* Alexandra Elena Nicu  (Şcoala nr. 11)

* Ioana-Călina Pascu (Colegiul „B. P. Hasdeu“ )

* Eugen Marian Piron (Şcoala „George Emil Palade“)

* Maria Irina Stoian (Liceul Pedagogic „Spiru Haret“)

* Andra Ioana Stoica (Şcoala nr. 11)

* Teodora-Irina Tache (Colegiul „B. P. Hasdeu“)

* Maria Cătălina Tănase (Şcoala nr. 11)

* Andrei Bogdan Vlad (Şcoala nr. 7)

* Alexandru-Nicolae Vlă­duţ (Colegiul „B. P. Hasdeu“)

* Ionuţ-Alexandru Zamfiroiu (Colegiul „B. P. Hasdeu“)

 

DISTRIBUIȚI
loading...